___PsYkQ&JACKAL___
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

___PsYkQ&JACKAL___

www.PsYkQ.forumzen.com

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

GALATASARAY

+2
Admin
lessien
6 posters
YazarMesaj
lessien
caylak
lessien

Nerde : ewde

GALATASARAY Empty
MesajKonu: GALATASARAY   GALATASARAY EmptyCuma 14 Nis. - 18:43

o awrupa fatihinin ,türkiyenin tartısmasız en büük takımı olan galatasarayın sadece bir topla baslayan bu basarı hikayesi

GALATASARAY TARİHİ

Galatasaray Spor Kulübü

Kuruluş:1905

Renkleri : Sarı - Kırmızı

Kuruluş : 20 Ekim 1905 İstanbul

Kurucular : Ali Sami Yen, Asım Tevfik Sonumut, Emin Bülend Serdaroğlu, Bekir Bircan, Mehmet Celal, Tahsin Nahit, Cevdet Kalpakçıoğlu, Resad Sirvani, Abidin Daver

KURULUŞ

Galatasaray Spor Kulübü'nün kuruluş hazırlıkları, o zamanlar Galata Sarayı Sultanisi adıyla anılan lisede yapıldı. Sonradan kayıtlara 1 numaralı kurucu olarak geçen Ali Sami Bey'le birlikte, Asım Tevfik, Emin Bülent, Bekir Sıtkı, Reşat Şirvani, Celal İbrahim, Tahsin Nihat, Abidin Daver ve Refik Cevdet kurucular olarak bilinir. 1 Ekim 1905'te Galatasaray Terbiye-i Bedeniyye Kulübü adıyla kurulan birliğin amacını da Ali Sami Yen şöyle anlatır: "Amacımız İngilizler gibi toplu halde oynamak, bir renge ve isme sahip olmak. Türk olmayan takımları yenmek." Kulübün adının Gloria (Zafer) ya da Audace(Cesaret) konulması yolunda görüşler ortaya atılmışsa da, sonuçta Galatasaray olmasında anlaşmaya varılmıştır. Araştırmacı Cem Atabeyoğlu, Galatasaray adının, bu takımın yaptığı ilk maçta Rum ekibini 2-0 yenerken, seyircilerin onlardan "Galata Sarayı efendileri" diye söz etmelerinden doğduğunu yazar. Bunun üzerine kurucular da ismi benimserler. Artık kulübün adı bulunmuştur; "Galata Sarayı" derler. Galatasaray Lisesi gibi Türk Milli Eğitimi'nde çok önemli bir yeri olan kurumun bağrından çıkan Sarı Kırmızılı kulüp, kültürel boyut da dahil olmak üzere, pek çok yönden de öncü olma niteliğini her zaman sürdürecektir. Galatasaray'ın "1" numaralı kurucusu Ali Sami Yen, "Ellinci Yıl" kitabında kuruluşun öyküsünü şöyle anlatır:

"1 Ekim 1905'te mektebin beşinci sınıfında edebiyat öğretmenimiz merhum Mehmet Ata Bey'in dersi esnasında birkaç arkadaş başbaşa vererek Galatasaray'da bir futbol kulübü kurmaya karar verdik. İlk girişimler oyuna ve mücadeleye yönelik arkadaşlardan Asım Tevfik Sonumut, Reşat Şirvani, Cevdet Kalpakçıoğlu, Abidin Daver, Kamil ... gibi gençlerdi. Okulda eğitim gören Bulgar ve Sırp öğrencilerden çevik ve kuvvetli olanlar da bize katılmışlardı. Asım'ı muhasebeciliğe, Cevdet'i ikinci reisliğe seçmiş, kendim de reis olmuştum. Asım her hafta arkadaşlardan birer kuruş toplamakta mahir olduğu için kendisini muhasebeci yapmıştık. Ben Reisliği topu yağlayıp şişirmekle almıştım. Topumuza evladım gibi bakardım. Zaten varımız yoğumuz da toptu. Mektebe gelirken domuz sokağından geçer, domuz yağı alırdım. Topu onunla yağlar, şişirirdim; yamasını yeni pabucumdan kesmiştim. Bunu gören arkadaşlar, bana hepimizden fazla paye vermişlerdi. Yani o zaman reisliğe ve diğer vazifelere payeyi en çok çalışan kazanırdı. Cevdet de ikinci reisliği formaları yıkadığı için almıştı. Maksadımız İngilizler gibi toplu bir halde oynamak, bir renge ve isme malik olmak ve Türk olmayan takımları yenmekti."

1905'ten 1919'a kadar Galatasaray Spor Kulübü'ne Başkanlık yapan, mektebin 889 numaralı öğrencisi Ali Sami Yen, inci gibi elyazısıyla tuttuğu Galatasaray Terbiye-i Bedeniye Kulübü ıhsaiyet Defteri'nin (Sayım-İstatistik Defteri) 181 ve 182. sayfalarında kurucu 13 üyeyi şöyle sıralar: 1-Ali Sami Yen; 2-Asım Sonumut; 3-Emin Bülend Serdaroğlu; 4-Celal İbrahim; 5-B. Nikolof; 6-Milo Bakiş; 7-Pol Bakiş; 8-Bekir Sıtkı Bircan; 9-Tahsin Nahit; 10-Reşat Şirvanizade; 11-Hüseyin Hüsnü; 12-Refik Cevdet Kalpakçıoğlu; 13-Abidin Daver.

1905'te Osmanlı İmparatorluğu'nda bir dernekler yasası bulunmadığından, Galatasaray Spor Kulübü yasal olarak tescil edilme olanağını bulamamıştır. 1912 yılında Cemiyetler Kanunu çıkarıldıktan sonra, kulüp yasal bir kimlik kazandı. Yetkili makamlara kulüplerin tüzükleriyle birlikte, kurucu üyelerin ad ve adreslerinin de bildirilmesi zorunlu tutulduğundan, istifa eden ya da eğitimlerini tamamlayarak ülkelerine dönen üyeler ilk listeden çıkarılmış ve 1 Eylül 1913'te kurucu liste yeniden düzenlenmiştir. Kurucu üyelerin yeni sıralaması şöyle gerçekleşmiştir: 1-Ali Sami Yen; 2-Asım Sonumut; 3-Emin Bülend Serdaroğlu; 4-Celal İbrahim; 5-Bekir Sıtkı Bircan; 6-Reşat Şirvanizade; 7-Refik Cevdet Kalpakçıoğlu; 8-Abidin Daver.

Renklerin öyküsü

Galatasaray Spor Kulübü'nün ilk renkleri kırmızı-beyaz'dır. Bayrağımızın renklerinden esinlenerek seçilen bu renkler, dönemin baskıcı ve paranoyak yönetimi tarafından kuşkuyla karşılanmış ve futbolcular sıkı bir takibe alınmışlardır. Bu nedenle, sarı-siyah renkler gündeme gelmiş ama bunlar da kalıcı olmamış ve Galatasaray bugünkü renklerine kavuşmuştur. Bu renklerin öyküsünü Ali Sami Yen'den dinleyelim:
"Birçok yerleri dolaştıktan sonra, nihayet Bahçekapı'daki Şişman Yanko'nun dükkanına gidilerek orada zarif iki yünlü kumaşa tesadüf ettik. Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı. Tezgahtar, mahirane bir el hareketi ile kumaşların dalgalarını birleştirdi. Bir saka kuşunun başı ile kanadının yarattığı renk güzelliğine benzer bir parlaklık hasıl oldu. Ateşin içindeki renk oyunlarını görür gibi olmuştuk. Sarı-Kırmızı alevinin takımımız üstünde parıldamasını tasavvur ediyor ve bizi derhal galibiyetten galibiyete götüreceğini tahayyül ediyorduk. Nitekim de öyle oldu." Buna karşılık kuruculardan Bekir Sıtkı, söz konusu renklerin Gül Baba'nın II.Beyazıt'a verdiği sarı ve kırmızı güllerden esinlendiğini ileri sürer.
Admin
Admin
Admin

Nerde : C:\WINDOWS\

GALATASARAY Empty
MesajKonu: Geri: GALATASARAY   GALATASARAY EmptyCuma 14 Nis. - 21:09

yaa yanlış biliyosuunn galatasaray ilk kurulduunda renkleri siyah beyazdı sora sarı kırmızı oldu...koyu bi galatasaraylı olarak bilgileriinize sunarım...(bn doancan)
https://psykq.yetkin-forum.com
stay away!!
ilgili
stay away!!

GALATASARAY Empty
MesajKonu: Geri: GALATASARAY   GALATASARAY EmptyPaz 14 Mayıs - 16:07

galatasaray allllaaaahım adı bile yeter yaaaa!!!!!!
blodlychain
ilgili
blodlychain

Nerde : bodrum

GALATASARAY Empty
MesajKonu: Geri: GALATASARAY   GALATASARAY EmptyÇarş. 17 Mayıs - 14:26

BUGÜN ŞANLI GALATASARAYIMIZIN UEFA KUPASINI ALMASININ 6. YIL DÖNÜMÜ,TÜM CAMİAYA KUTLU OLSUNNNNNNNNN
hobbit
caylak
hobbit

Nerde : ewinde

GALATASARAY Empty
MesajKonu: Geri: GALATASARAY   GALATASARAY EmptyC.tesi 20 Mayıs - 13:26

şampiyonuzz beaa cheers
carambol

carambol

Nerde : yakında sinemalarda

GALATASARAY Empty
MesajKonu: Geri: GALATASARAY   GALATASARAY EmptyCuma 14 Tem. - 22:12

galatasaray ilk kurulduunda renklri sarı beyazdı gerçekten koyu gsli
Admin
Admin
Admin

GALATASARAY Empty
MesajKonu: Geri: GALATASARAY   GALATASARAY EmptyC.tesi 15 Tem. - 13:58

hyr cnm bnde gs tarihini anlatan bi kitap war (hayatımda tamamını okuduum sayılı kitaplrdandır) onda tüm gs tarihi yazıo we gs ilk kurulduunda renkleri syh byzdı!!istiyosan kitabı sanada weririm 3-5 bişi öörenirsin

carambol

carambol

Nerde : yakında sinemalarda

GALATASARAY Empty
MesajKonu: Geri: GALATASARAY   GALATASARAY EmptyC.tesi 15 Tem. - 22:27

yawrujum snn 1şiler örenesn die araştrdm gs ilk kurulduunda renkleri kırmızıbeyaz sonra sarısiyah ensonda bilmiosan söliim sarıkırmızı
olmuştr hade bn yanlış hatırlıom sn doru düzgün okumayı bilmion mu?
Admin
Admin
Admin

GALATASARAY Empty
MesajKonu: Geri: GALATASARAY   GALATASARAY EmptyPtsi 7 Ağus. - 14:03

allahım babam haklı yaa bu kadınlarla asla tarışmiican hep onlar haklıdır!!!he anam he sen haklısın....

ya buaradan ankaraspor la berabere kaldık yaa bu sene takım çok kötü yaa hiç umudum yok bu sene...ooooff offffff
stay away!!
ilgili
stay away!!

GALATASARAY Empty
MesajKonu: Geri: GALATASARAY   GALATASARAY EmptyPerş. 10 Ağus. - 11:56

ankarasporla berabere kaldık ama adını ilk defa duyduğum takımı yandik bounce : bounce bounce bounce bounce

GALATASARAY
1 sayfadaki 1 sayfası